Bazy


Baza Opis bazy

Platforma oferująca zasób do materiałów z dziedziny kardiologii w języku angielskim wydawnictwa McGraw-Hill. Zawiera ona ponad 30 wiodących podręczników, wytyczne postępowania, opis przypadków, środków farmakologicznych jak również zbiór materiałów audiowizualnych.

Angielskojęzyczna platforma medyczna dla naukowców, klinicystów i studentów gromadząca podręczniki, opisy przypadków, opisy leków, ulotki dla pacjentów jak również szereg materiałów multimedialnych w tym atlas anatomii, nagrania osłuchowe płuc i serca, badanie pacjenta, dziesiątki tysięcy zdjęć i ilustracji pomocnych w diagnostyce (dostępne do zapisania i pobrania do prezentacji w celach edukacyjnych) etc. Zawiera ponad 150 wiodących podręczników medycznych, w tym najnowsze wydania najbardziej cenionych na świecie publikacji, takich jak Harrison’s Principles of Internal Medicine i CURRENT Medical Diagnosis & Treatment.

Bogata angielskojęzyczna baza chemiczna dla naukowców. Poza materiałami bibliograficznymi oferuje symulator reakcji przegląd dostawców i wiele innych. Jedno z podstawowych narzędzi elektronicznych wykorzystywanych w takich dziedzinach jak chemia i farmacja. Jest to największa na świecie chemiczna baza danych, indeksująca czasopisma, książki naukowe, materiały konferencyjne, raporty, sprawozdania i patenty. Zawiera zarówno dane bibliograficzne, jak i informacje o związkach i reakcjach chemicznych. Oprócz nauk chemicznych w bazie reprezentowane są także nauki biologiczne, farmaceutyczne, rolnicze, a także ochrona środowiska, geologia, górnictwo, energetyka.

Angielskojęzyczna baza oparta na danych evidence-based. Jej rdzeń stanowią kolekcje: Cochrane Reviews (protokoły z przeglądów systematycznych oceniające skuteczność podjętych działań terapeutycznych i rehabilitacyjnych), Cochrane Protocols (ocena problemów zdrowotnych pod względem korzyści i szkód poparta podsumowaniami z przeglądu systematycznego), Trials (zbiór informacji o odbywających się na całym świecie badaniach z grupą kontrolną) oraz Clinical Answers (zwięzłe odpowiedzi na pytania z zakresu postępowania klinicznego przeznaczone przede wszystkim dla klinicystów).

Platforma skupiająca bazy i kolekcje wydawnictwa EBSCO. Zamieszczona na niej EBSCO host Web gromadzi kilkanaście baz wyszukiwawczych i kolekcje pełnotekstowe. Bazy danych produkowane przez EBSCO Information Services są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej. Licencja obejmuje pakiet podstawowy 14 baz, w tym 7 baz pełnotekstowych zawierających czasopisma naukowe rónych wydawców, książki, gazety i inne publikacje: Academic Search Ultimate, Business Source Ultimate i Regional Business News, Health Source: Nursing/Academic Edition, Health Source: Consumer Edition, Master File Premier, Newspaper Source oraz 7 baz bibliograficznych (abstraktowych): Agricola, ERIC, GreenFILE, Library Information Science & Technology Abstracts (LISTA), MEDLINE, European Views of the Americas, Teacher Reference Center.

Ogromna baza danych biomedycznych dla naukowców zaopatrzona w możliwość inteligentnego wyszukiwania. Pozwala oszczędzić czas przeznaczony na kwerendy literaturowe. Baza Embase to bibliograficzno-abstraktowa baza danych, indeksująca ponad 5.000 tytułów czasopism od roku 1974, z ponad 70 krajów (głównie europejskich). Baza obejmuje m.in. dziedziny: biomedycynę, farmację, farmakologię, toksykologię, farmakoekonomikę, medycynę alternatywną, biotechnologię. Embase indeksowany jest wg tezaurusa Emtree, który zawiera wszystkie hasła tezaurusa Mesh.

Urzędowy spis substancji czynnych i podłoży służących do tworzenia leków dopuszczonych do stosowania w Unii Europejskiej. Nieodzowna pomoc dla doktorantów i naukowców zajmujących się farmacją i naukami pokrewnymi.

Dostęp wyłącznie przez indywidualne konto tworzone przez administratora: andrzej.wozniak@umw.edu.pl

Baza wyszukiwawcza polskojęzycznych materiałów naukowych stworzona przez Główną Bibliotekę Lekarską. Podstawowe żródło naukowej informacji medycznej rejestrujące polską literaturę naukową, kliniczną i fachową z dziedziny szeroko definiowanej medycyny i nauk pokrewnych oraz popularną z zakresu oświaty zdrowotnej; rejestruje także informacje o monografiach oraz niepublikowanych pracach doktorskich i habilitacyjnych będących w zbiorach GBL.

Zakres dziedzinowy: medycyna i nauki pokrewne.
Zakres chronologiczny: od roku 1979.

InCites to narzędzie do oceny badań oparte na cytowaniach. Umożliwia wizualizację wyników, ich porównanie z wynikami innych badaczy oraz porównanie trendów badawczych jak również nawiązywanie współpracy z instytucjami partnerskimi.



Baza wymaga założenia bezpłatnego konta

JCR to najważniejszy indeks cytowań w świecie nauki. Aktualizowany co roku indeks jest oparty na analizie ponad 21 000 tytułów czasopism którym przyznawany jest Journal Impact Factor będący najistotniejszym wyznacznikiem wartości naukowej danego periodyku.

Jove

Ogromna baza angielskojęzycznych naukowych filmów edukacyjnych dla studentów i wykładowców. Ukazuje w przejrzysty sposób zagadnienia edukacyjne z takich dziedzin nauk jak biologia, chemia, fizyka czy statystyka. Stanowi wygodne narzędzie „know-how”, np. dla zajęć laboratoryjnych. Zamieszczane są tam wideoartykuły dotyczące metod badawczych z takich dziedzin jak: onkologia, genetyka, biochemia, neurologia, bioinżynieria i inne. Każda publikacja składa się z tekstu oraz ilustrującego go materiału wideo. Jest to również baza wizualizacji przeprowadzanych eksperymentów (JoVE Encyclopedia of Experiments) i kalejdoskop stosowanych metod (JoVE Lab Manual) dzięki czemu ułatwiono powtarzalność doświadczeń i prezentację szczegółów, które mogą być trudne do przekazania tylko w formie tekstowej. Interfejs strony posiada wygodną, intuicyjną wyszukiwarkę oraz podział dziedzinowy w kolumnach „Research” i „Education”.

Angielskojęzyczna platforma materiałów z dziedziny otolaryngologii dla klinicystów i dydaktyków: e-książki, e-czasopisma, materiały audio i wideo, procedury.

Angielskojęzyczna platforma materiałów z dziedziny radiologii dla klinicystów i dydaktyków: e-książki, e-czasopisma, materiały audio i wideo, opisy przypadków.

Platforma edukacyjna ilustrowana filmami przybliżającymi szerokie spektrum nauk medycznych. Dostęp jest udzielany po założeniu konta użytkownika, który posługuje się adresem email z domenami @umw.edu.pl lub @student.umw.edu.pl.

Angielskojęzyczna, medyczna naukowa baza wyszukiwawcza. PubMed zapewnia bezpłatny dostęp do artykułów znajdujących się w bazie MEDLINE oraz niektórych artykułów z czasopism nienależących do niej. PubMed zapewnia również dostęp do związanych z tematem artykułu stron internetowych, a także linkuje do innych projektów wydawcy – NCBI (National Center for Biotechnology Information).

Angielskojęzyczne narzędzie analizy danych bazy SCOPUS. Szeroki zakres wyszukiwawczy. Pozwala m.in. analizować dokonania i zakres zainteresowań poszczególnych światowych ośrodków oraz poszczególnych badaczy.

Baza wymaga założenia bezpłatnego konta Elsevier.

Angielskojęzyczna, interdyscyplinarna naukowa baza wyszukiwawcza. Zawiera abstrakty i cytowaia z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Scopus obejmuje obecnie ok. 23.000 recenzowanych czasopism (w tym 3600 Open Access), 145.000 książek, 562 serii książkowych, ok 8 mln sprawozdań konferencyjnych.

Angielskojęzyczna, często aktualizowana baza wiedzy dla klinicystów. Oferuje skondensowaną treść z możliwością dotarcia do odnośnej bibliografii. Jest ona pełnotekstową bazą przygotowywaną przez grupę blisko 7000 lekarzy z całego świata. Zawiera pełne monografie stanów chorobowych wraz ze sposobami leczenia. Wszystkie informacje spełniają kryteria „Evidence Based” opracowane przez grupę Cochrane.

Angielskojęzyczna, interdyscyplinarna naukowa baza wyszukiwawcza stworzona przez firmę Clarivate Analytics (dawniej Thomson Reuters). Licencja krajowa obejmuje następujące bazy i zakresy czasowe:
  • Science Citation Index Expanded (SCIE) od 1945
  • Social Sciences Citation Index (SSCI) od 1956
  • Art and Humanities Citation Index (AHCI) od 1975
  • Conference Proceedings Citation Index (CPCI) od 1990
  • Book Citation Index (Books CI) od 2010
  • Emerging Sources Citation Index (ESCI) od 2005
  • Journal Citation Reports (JCR) od 1997
  • Essential Science Indicators oraz bazy dodatkowe.

Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) umożliwia dostęp do pełnych kolekcji czasopism kilkunastu najważniejszych światowych wydawnictw naukowych, zawierających łącznie ponad 8000 tytułów bieżących, z czego ok. 5000 jest dostępnych w ramach licencji krajowych Elsevier, Springer i Wiley. W ramach licencji krajowych jest również dostępnych ok. 30 000 e-książek oraz ponad 10 000 tomów serii książkowych, a także czasopisma Science i Nature, platforma EBSCO oraz bazy abstraktowo-bibliometryczne Web of Science i Scopus wraz z dodatkowymi narzędziami analitycznymi InCites i SciVal.


Problemy z dostępem do baz proszę zgłaszać pod adres: andrzej.wozniak@umw.edu.pl